Biesiadowanie z przyjaciółmi, bliskimi, znajomymi to jeden z moich ulubionych sposobów na spędzanie wolnego czasu. Wino, przekąski, sałatki, rozmowy, śmiechy. To sprawia, że nawet po naprawdę paskudnym tygodniu błyskawicznie odżywam i poprawia mi się humor.
W warunkach codziennego zabiegania i wobec wiszących nad nami obowiązków nie jest łatwo zebrać wszystkich w jednym miejscu i o tej samej godzinie na dłuższe spotkanie. Dlatego staram się zwyczaj biesiadowania dostosować do domowych,
dwuosobowych warunków.
Nie ma biesiady bez dobrego jedzenia – to oczywiste. Gotowanie w środku tygodnia, po długim i męczącym dniu wydaje się okropną czynnością – szybciej jest zamówić kolację z dostawą do domu. Mnie jednak gotowanie relaksuje, sprawia przyjemność – a już szczególnie wypiekanie ciast, tortów, ciasteczek, makaroników.
Nie martwcie się jednak, nie przemęczam się za bardzo – jestem zbyt leniwa!
Zazwyczaj przygotowuję dania maksymalnie (!) dwugarnkowe albo pieczone i z małej ilości składników – szybciej się je przygotowuje, więc szybciej można zasiąść do stołu i jeść! ;)
Dziś chciałabym Wam zaproponować super proste i moim zdaniem szybkie danie: polędwiczkę z kolendrą i ananasowym sosem.
Składniki (dla 2 osób):

Polędwiczka wieprzowa ok 0,4 kg
Solidna garść kolendry (koniecznie świeżej)
Sól i pieprz
Czosnek
Ok. pół pikantnej papryczki*
Łyżka miodu
Puszka pokrojonego ananasa w syropie
Kilka ziemniaków
Rozmaryn (najlepiej świeży, ale ja użyłam suszonego)
oliwa

*opcjonalnie – podkręca smak ananasa, ale tylko jeśli lubicie pikantne jedzenie.

 Nagrzewamy piekarnik do 190o (u mnie z termoobiegiem). Ziemniaki obgotowujemy w łupinach (nie mają być ugotowane tylko trochę miękkie) – szybciej się upieką i będą smaczniejsze.

Oczyszczoną i umytą polędwiczkę obsypujemy solą i pieprzem, układamy w naczyniu żaroodpornym i polewamy odrobiną oliwy. Następnie wierzch polędwiczki okładamy posiekaną kolendrą.
I tyle „ciężkiej” pracy związanej z przygotowaniem mięsa.

 

 

Obgotowane ziemniaki kroimy na mniejsze cząstki i wrzucamy do brytfanny. Dorzucamy pokrojony w cienkie plasterki czosnek, rozmaryn i skrapiamy oliwą.

 

Mięso i ziemniaki wstawiamy do piekarnika na ok 25 min (długość pieczenia zależy niestety od piekarnika).
Do rondelka wlewamy ananasa w syropie (nie wykorzystujemy całego syropu, żeby sos nie zbyt rzadki). Dorzucamy posiekaną pikantną papryczkę i łyżkę miodu. Całość podgrzewamy – miód się rozpuści, a syrop zredukuje.
No i tyle przygotowań. Szalenie skomplikowane, prawda?
Polędwiczkę podajemy pokrojoną w plastry z pieczonymi ziemniaczkami, sosem ananasowym i czerwonym winem.
Jedyne co nam pozostaje, to zasiąść do stołu i wśród szczęku sztućców i brzęku kieliszków spędzić miłe popołudnie lub wieczór z bliskimi.

 

Udanego weekendu Wam życzę :)
___________________________________________________________
 
One of my favorite way of spending time is having feasts with my friends. Wine, food, chatting, laughing – all of these make me feel alive, even after really trashy week.
Because of everyday duties it isn’t easy to gather all my closest friends to have some dinner together. That is why I try to make some two-people-home-feasts.
There is no decent feast without good food, of course! Cooking in the middle of the week doesn’t seem like a lot of fun – it is much easier to order some pizza or Chinese. I find cooking pleasant and relaxing – I prefer baking (cakes, cookies, macarons – they are my forte!). But don’t be worry, I don’t push myself – I’m much, much too lazy. Usually, I prepare some maximum (!) two-pots dishes and I use little amount of ingredients – cooking Is faster, so you can eat earlier! Genius! ;)
Today I would like to show you a super easy and super-fast meal: pork loin with coriander and pineapple sauce
Ingredients (two people):
Pork loin about 0,4
kg
Lots of fresh
coriander
Salt and pepper
Garlic
About a half of chili*
Tablespoon of honey
A can of pineapple
cubes in syrup
Couple of potatoes
Rosemary
Olive
*optional, only if
you like spicy food, but chili goes really well with pineapple
Heat an oven to 190o C. Boil potatoes (they have to be undercooked – just  slightly tender) – it will be easier to roast them. Put some salt and pepper on a cleaned pork loin, add a little bit of olive and sprinkle with chopped coriander. All the meat-hard-work is done!
Chop potatoes and garlic. Put  them into a roasting pan, sprinkle with rosemary, salt and add some olive. Roast meat and potatoes about 25 min (but the time depends of yours oven…). Put pineapple cubes, half of the syrup, honey and chopped chili into a saucepan. Heat the sauce gently.
That’s all, you just made a dinner. Told you it’s super easy and super-fast!
 Roasted pork loin serve sliced, with potatoes, pineapple sauce and good red wine. All you have to do is feast with your person and spend a fabulous time! Bon appetit!
Have a nice weekend guys! :)

 

You May Also Like

2 comments

Reply

O matko jakie pyszne :-)

Reply

HA! Moja siostra uwielbia :)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *